Agenda

Kongres GIS to dwa dni prelekcji i wykładów.

Pierwszego dnia Konferencji odbędzie się sesja plenarna, podczas której przedstawiciele Esri Polska oraz zaproszeni goście opowiedzą o najbardziej efektownych projektach GIS powstałych w kraju i na świecie.

Drugi dzień Kongresu to możliwość wyboru spośród 6 równoległych sesji tematycznych dedykowanych różnym branżom oraz Demo Theatre.

Dzień I

22 kwietnia 2020

09:30-11:00

Rejestracja i powitalna kawa

11:00-11:20

Uroczyste otwarcie Kongresu
PRELEGENT: Tomasz Galant, Esri Polska

11:20-12:00

The Science of Where
PRELEGENT: Jeff Peters, Esri

12:00-12:20

Stan Infrastruktury Danych Przestrzennych w Polsce
PRELEGENT: Waldemar Izdebski, Główny Urząd Geodezji I Kartografii

12:20-12:40

Przemysł 4.0 od teorii do praktyki, rola systemu ArcGIS w transformacji cyfrowej PKP Energetyki
PRELEGENT: Ryszard Bryła, PKP Energetyka

12:40-13:00

Zjawisko suburbanizacji w polskich miastach
PRELEGENT: Agnieszka Gajda, Instytut Rozwoju Miast i Regionów

13:00-14:00

Lunch

14:00-14:20

Zabezpieczanie imprez masowych na przykładzie festiwalu Pol’and’Rock
PRELEGENT: Radosław Mysłek, Jerzy Owsiak, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

14:20-14:40

Jak narzędzia Esri wspierają Politechnikę Warszawską na drodze ku Digital Twins?
PRELEGENT: Dariusz Gotlib i Miłosz Gnat, Politechnika Warszawska

14:40-15:00

„ZOBACZYĆ WIĘCEJ” – wykorzystanie aplikacji mapowej w analizach sprzedażowych
PRELEGENT: Anna Zarzycka-Gajda, Marcin Osuch, Tomasz Kubala, Orange Polska

15:00-15:20

Portal KPN – dane nie poszły w las
PRELEGENT: Dorota Wojnarowicz, Zygmunt Jała, Andrzej Kocjan, Karkonoski Park Narodowy

15:20-15:40

Smart heating - Inteligentna Sieć Ciepłownicza
PRELEGENT: Paweł Balas, Veolia Energia Warszawa

15:40-16:10

Przerwa na kawę

16:10-16:30

Narzędzia GIS do tworzenia map zagrożenia powodziowego
PRELEGENT: Jakub Szostak, Urząd Morski w Gdyni

16:30-16:50

Przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości gospodarczej w zakresie przestępczości VAT-owskiej i akcyzowej – wizualizacja i efektywna analiza danych
PRELEGENT: Paweł Łukaczyk, Mariusz Sapieżko, Ministerstwo Finansów

16:50-17:30

Gość specjalny

17:30-19:30

Sesja techniczna – przegląd funkcjonalności
Miejsce: Sala Wisła i Odra I. piętro 

ArcGIS Insights – Aplikacja analityczna dla każdego. Jak tworzyć efektywne analizy GIS nie sięgając po złożoną aplikację desktopową.
ArcGIS Pro - Nowoczesna aplikacja desktopowa dla specjalisty GIS. Dla czego warto sięgnąć po ArcGIS Pro. Pokaz nowości i wybranych funkcji ułatwiających życie na co dzień.
Praca z obrazami w środowisku Esri – Przegląd narzędzi do pracy z cennym źródłem danych jakim są obrazy rastrowe. Rola Image Server, zestaw danych mozaiki, funkcje rastrowe i wiele innych interesujących tematów.
Kreatory aplikacji – Tworzenie wygodnych aplikacji internetowych dostosowanych do potrzeb użytkowników w oparciu o kreatory aplikacji i stron.​​

20:00

Kolacja

 

Zapytaj konsultanta

Podczas I i II dnia Kongresu, zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, na specjalnie przygotowane stanowiska produktowe. 
Dostępni tam będą nasi konsultanci, którzy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania, a także podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. 
 

Dzień II

23 kwietnia 2020

Drugi dzień Kongresu GIS to możliwość wyboru i ułożenia indywidualnego planu z równoległych sesji tematycznych dedykowanych różnym branżom oraz skorzystania z Demo Theatre. Sprawdź dla jakich branż przygotowaliśmy sesje tematyczne oraz co zaprezentujemy podczas Demo Theatre!

 

Równoległe sesje dla przedstawicieli różnych branż na rynku

Administracja Samorządowa
systemy informacji geograficznej w procesie planowania, podejmowania decyzji i kształtowania polityki rozwoju

Infrastruktura 
wspólna platforma dostępu do danych biznesowych, zarządzanie aktywami, aktualizacja informacji o sieci, integracja zleceń oraz przygotowanie raportów

Środowisko
zbieranie, analizowanie, przetwarzanie i wizualizowanie danych o środowisku oraz udostępnianie tych danych i wyników analiz

Edukacja
systemy informacji geograficznej w instytucjach dydaktycznych i naukowo-badawczych

Administracja Centralna i Obronność
GIS jako narzędzie ułatwiające podejmowanie decyzji oraz zwiększające efektywność prowadzonych prac zarówno na etapie planowania i analizy działań, jak i ich realizacji oraz monitorowania.

Biznes
nowoczesne rozwiązania location intelligence w sektorach retail, bankowość, nieruchomości czy ubezpieczenia.
 

09:00-10:20

Prezentacja

10:20-10:50

Przerwa na kawę

10:50-12:10

Prezentacja

12:10-12:40

Przerwa na kawę

12:40-14:00

Prezentacja

14:00-15:00

Lunch

15:00

Wyjazd

 

Demo Theatre

Python Notebooks:

Prezentacja możliwości Jupyter Notebooks w oprogramowaniu ArcGIS Pro 2.5. Automatyzacja złożonych analiz przestrzennych w porównaniu do innych metod automatyzacji prac w ArcGIS Pro.

Zaprezentowanie możliwości zarządzania Instytucją ArcGIS Online (ArcGIS Enterprise) za pomocą ArcGIS API for Python.Przedstawienie dobrych praktyk w zakresie wykorzystania języka programowania Python.

Monitor for ArcGIS:

ArcGIS Monitor, będący rozszerzeniem systemu ArcGIS Enterprise, jest narzędziem specjalnie dostosowanym do monitorowania aktualnego stanu wdrożeń oprogramowania ArcGIS w trakcie jego eksploatacji. ArcGIS Monitor dostarcza bieżących oraz historycznych danych na temat wykorzystania systemu i jego wydajności, pomagając w pełni wykorzystać zainwestowanie środki w system GIS i środowisko IT.

W trakcie prezentacji zostaną omówione korzyści i zalety wynikające z pracy z oprogramowaniem ArcGIS Monitor wraz z przedstawieniem krótkiej charakterystyki samego programu, do czego służy oraz jakie narzędzia są udostępnione użytkownikom w   codziennej pracy. Praktyczne sposoby wykorzystania ArcGIS Monitor z wybranymi scenariuszami ( rozpoczęcie pracy z oprogramowanie, konfiguracja, omówienie konsoli administracyjnej, wybrana funkcjonalność, alerty i raporty ) zostaną zaprezentowane z oparciu o demo oprogramowania.

Utility Network Analyst:

Przedsiębiorstwa sieciowe wykorzystują GIS do zarządzania danymi o zasobach sieciowych. Wiedza o lokalizacji zasobów wraz z informacją o ich stanie i wzajemnych relacjach stanowi podstawę do zarządzania nimi.

Podczas wystąpienia zaprezentowane będzie rozszerzenie Utility Network, które umożliwia użytkownikom tworzyć, zarządzać oraz udostępniać dane dotyczące sieci. Rozszerzenie dedykowane jest dla firm sieciowych: energetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych, odprowadzających ścieki oraz telekomunikacyjnych. Podczas prezentacji będzie można poznać platformę ArcGIS Utility Network oraz pracę na niej. Zaprezentowany zostanie również model danych, który z łatwością umożliwia obsługiwać miliardy danych.

„ArcGIS Enterprise Tips&Tricks Na co zwrócić uwagę aby wdrożenie ArcGIS Enterprise działało tak jak sobie to zaplanujemy”

Zestaw porad, wskazówek i dobrych praktyk związanych z implementacją ArcGIS Enterprise we własnym środowisku IT. Prezentacja przeznaczona dla architektów, inżynierów, wdrożeniowców IT oraz specjalistów zajmujących się zarządzaniem infrastrukturą sprzętową i programową (hardware & software) w przedsiębiorstwie. Informacje zaprezentowane w trakcie prezentacji pomogą lepiej zaplanować i przygotować się do wdrożenia AGE. Dzięki omówionym przykładom i wskazówkom będziesz w stanie:

  • w pełni zrozumieć proces wdrażania AGE
  • jeśli nie posiadasz systemu GIS - sprawnie wdrożyć efektywne środowisko GIS w Twojej instytucji
  • jeśli już posiadasz system GIS - sprawnie unowocześnić istniejące środowisko GIS w Twojej instytucji
  • zredukować liczbę błędów i usterek popełnianych przy wdrażaniu AGE
  • dokładnie zaplanować prace związane z wdrożeniem
  • redukcja kosztów wdrożenia i maksymalizacja czasu pracy użytkowników (minimalizujemy downtime/czas przestoju środowiska)

09:00-09:20

ArcGIS Notebooks

09:20-09:40

ArcGIS Enterprise Utility Network Management Extension

09:40-10:00

ArcGIS Enterprise Tips&Tricks

10:00-10:20

ArcGIS Monitor

10:20-10:50

Przerwa

10:50-11:10

ArcGIS Notebooks

11:10-11:30

ArcGIS Enterprise Utility Network Management Extension

11:30-11:50

ArcGIS Enterprise Tips&Tricks

11:50-12:10

ArcGIS Monitor

12:10-12:40

Przerwa

12:40-13:00

ArcGIS Notebooks

13:00-13:20

ArcGIS Enterprise Utility Network Management Extension

13:20-13:40

ArcGIS Enterprise Tips&Tricks

13:40-14:00

ArcGIS Monitor

14:00 - 15:00

Lunch

15:00

Wyjazd

 

Więcej informacji i przykładów wykorzystania informacji geograficznej we współczesnym świecie znajdziesz na arcanagis.pl

arcana GIS

Prelegenci

Jeffrey Peters

Jeffrey Peters
Esri

Jeffrey Peters pełni funkcję dyrektora ds. rozwoju globalnego biznesu w Esri, odpowiadając m.in za planowanie strategiczne, kreowanie i realizację wizji Esri w zakresie technologii i rozwiązań geoprzestrzennych. Od 15 lat jest członkiem Zarządu Esri. Zasiada także w zarządzie Open Geospatial Consortium (OGC) i jest byłym członkiem zarządu U.S. Department of Homeland Security Advisory Council. Jeffrey Peters ściśle współpracuje z różnymi szefami departamentów i agencji w całym rządzie federalnym USA a także ich globalnymi partnerami. Jest również odpowiedzialny za programy Esri dla organizacji pozarządowych i non-profit.

Waldemar Izdebski

Waldemar Izdebski
Główny Urząd Geodezji i Kartografii

Główny Geodeta Kraju od 7 czerwca 2018 r.
Waldemar Izdebski jest absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.
Od 1989 jest pracownikiem naukowym Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W 1990 roku  założył firmę Geo-System Sp. z o.o. i do 22 maja 2018r. był jej prezesem. Waldemar Izdebski zarówno w pracy naukowej, jak i działaniach komercyjnych od początku lat 90 czynnie uczestniczył w procesie wdrażania postępu technicznego w geodezji. Jest autorem wielu publikacji na ten temat i wdrożeń oprogramowania opracowanego bezpośrednio przez niego lub pod jego kierownictwem.

Ryszard Bryła

Ryszard Bryła
PKP Energetyka

Dyrektor Departamentu Architektury IT, Projektów i Informatyki w PKP Energetyka SA. Doświadczony menadżer IT który całą karierę zawodową rozwijał w branży energetycznej . W poprzednich latach kierował obszarami informatyki i telekomunikacji w spółkach Grupy Energa oraz Gdańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Od 3 lat przeprowadza cyfrową transformację w Grupie PKP Energetyka. Laureat nagrody Diament CIO w roku 2019.
Zrealizował z sukcesem wiele nowoczesnych projektów wdrożeniowych w energetyce, m.in. pierwszy centralny system SCADA oraz Call Center, systemy GIS w technologii ESRI, był współinicjatorem wdrożenia systemu łączności cyfrowej TETRA na obszarze północnej Polski. Inicjował i uczestniczył w kilku projektach outsourcingowych.

Agnieszka Gajda
Instytut Rozwoju Miast i Regionów

Geograf, analityk GIS w Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Autorka analiz i opracowań z zakresu analiz przestrzeni miejskiej, ministerialny ekspert ds. rewitalizacji. Obecnie koncentruje zainteresowania badawcze na przestrzennym wymiarze suburbanizacji. Prywatnie pasjonatka kartografii i zapalona cyklistka.

Dariusz Gotlib
Politechnika Warszawska

Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (profesor uczelni). Specjalista z zakresu geoinformatyki i kartografii. Poza pracą naukową i dydaktyczną, przez wiele lat uczestniczył w tworzeniu komercyjnych rozwiązań z zakresu GIS i nawigacji. Członek wielu organizacji naukowych i zawodowych, obecnie  m.in. Wiceprzewodniczący krajowej Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej,  Przewodniczący Grupy Roboczej ds. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji przy Ministerstwie Rozwoju, Przewodniczący Sekcji Geoinformacji Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, członek Sekcji Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności, członek Zarządu Stowarzyszenia Kartografów Polskich.

Miłosz Gnat
Politechnika Warszawska

Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Specjalista z zakresu geoinformatyki i kartografii   Poza pracą naukową i dydaktyczną, przez wiele lat uczestniczył w tworzeniu komercyjnych rozwiązań z zakresu GIS i nawigacji (m.in. w firmie Neokart i grupie kapitałowej PPWK). Obecnie realizuje głównie projekty związane z modelowaniem 3D wnętrz budynków i i wykorzystujących je aplikacji GIS

Anna Zarzycka-Gajda
Orange Polska

Absolwentka Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, specjalność Kartografia i Systemy Informacji Geograficznej oraz studiów podyplomowych z Systemów Baz Danych na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej a także Zarządzania Projektami na Akademii Leona Koźmińskiego. Od początku swojej pracy zawodowej związana z zagadnieniami GIS i zarządzaniem bazami danych przestrzennych a od kilku lat z tworzeniem internetowych aplikacji mapowych. Współtworzy aplikację mapową Galileo na potrzeby wsparcia struktur sprzedażowych w Orange. Aktywnie szerzy wiedzę na temat GIS, geomarketingu i jego wykorzystania poprzez wdrażanie narzędzi analitycznych i szkolenia dla pracowników. 

Marcin Osuch
Orange Polska

Od ponad 10 lat związany z rynkiem Telekomunikacyjnym w Sprzedaży i Operacjach Sprzedaży. Samouk narzędzi GiS i propagator wykorzystywania analiz przestrzennych w planowaniu działań sprzedażowych i inwestycyjnych. Pomysłodawca dedykowanego narzędzia analiz geomarketingowych dla Rynku Komercyjnego Orange Polska, wspomagającego podejmowanie kierunkowych działań sprzedażowych. Absolwent Ekonomii na Politechnice Koszalińskiej. 

Tomasz Kubala
Orange Polska

Absolwent Politechniki Koszalińskiej na kierunku ekonomia o specjalności ekonomika regionalna. Od wielu lat związany z rynkiem Telekomunikacyjnym. Dotychczas zarządzał obszarami wsparcia sprzedaży m.in. rozliczenia sprzedaży Partnerów Handlowych oraz planowania i budżetowania sprzedaży. Od kilku lat zgłębia tajniki geomarketingu i analiz biznesowych z wykorzystaniem narzędzi GIS. Współtworzy aplikację mapową Galileo na potrzeby wsparcia struktur sprzedażowych w Orange oraz promuje zagadnienia związane z geomarketingiem poprzez prowadzenie szkoleń i komunikacji do sieci dystrybucji Orange Polska.

Dorota Wojnarowicz
Karkonoski Park Narodowy

Biolog, starszy specjalista ds. ochrony przyrody w Zespole ds. GIS w Karkonoskim Parku Narodowym.
Obecnie koordynuje projekt „MaGICLAndscape” związany z zarządzaniem zieloną infrastrukturą w Karkonoszach.

Zygmunt Jała
Karkonoski Park Narodowy

Geograf, główny specjalista ds. ochrony przyrody, Kierownik Zespołu ds. GIS w Karkonoskim Parku Narodowym.
Obecnie koordynuje polsko – czeski projekt „Wspólne podejście do zarządzania Karkonoskim Parkiem Narodowym” dotykający m.in. problemu harmonizacji i udostępniania transgranicznych danych przestrzennych.

Andrzej Kocjan
Karkonoski Park Narodowy

Informatyk w Zespole ds. GIS w Karkonoskim Parku Narodowym.
Miłośnik GIS, „magik” od baz danych, sieci i portali.

Jakub Szostak
Urząd Morski Gdynia

W Urzędzie Morskim w Gdyni jest odpowiedzialny za tworzenie map zagrożenia powodziowego od strony morza. Tworzy infrastrukturę GIS wykorzystywaną do opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich. Wdraża System Informacji Przestrzennej w Administracji Morskiej.

 

Paweł Łukaczyk
Ministerstwo Finansów

Analityk Krajowej Administracji Skarbowej. Posiada szerokie doświadczenie w zakresie analiz związanych ze zwalczaniem przestępczości gospodarczej i transgranicznej. Na co dzień w pracy analizuje dane pochodzące z systemów administracji rządowej i sektora prywatnego zestawiając je i prezentując w ujęciu przestrzennym w celu poprawy bezpieczeństwa ekonomicznego Państwa i ochrony interesów publicznych. W swojej pracy wykorzystuje narzędzia GIS, aby w sposób efektywny i nowoczesny przedstawiać geoinformacje wykorzystywaną na poziomie operacyjnym i strategicznym.

 

Mariusz Sapieżko
Ministerstwo Finansów

Analityk Krajowej Administracji Skarbowej. Na co dzień zajmuje się analizą danych w celu rozpoznawania, wykrywania i zwalczania przestępczości w zakresie właściwości KAS. W swojej pracy wykorzystuje narzędzia GIS, do efektywnej analizy danych zawierających informacje geograficzne i nowoczesnej formy przedstawienia wyników.